Konflikty często biorą się stąd, że strony przywiązują zbyt dużą uwagę do pieniężnej wartości przedmiotu stanu. W takich przypadkach lepiej jest negocjować nie tyle wartość pieniężną, ile sposób jej określenia.
Zarówno doświadczenie jak i Ci niedoświadczeni negocjatorzy często popełniają poważny błąd, czyli przywiązują się do raz zajętego stanowiska i przyjmują za punkt honoru utrzymanie go. Zajmując określone stanowisko, automatycznie skłaniasz drugą stronę, by zrobiła to samo. gdy bronisz swojej pozycji, w grę wchodzi ego twoje jak również oponenta, Obstawianie przy swoim, jeżeli nie możesz pozwolić sobie na luksus wstania od stołu, jest bardzo ryzykowną grą. Możesz uniknąć ostrego targowania się, negocjując nie tyle wartości pieniężne, ile spory ich ustalania. Aby nie wywołać sporu wokół ceny, zaproponuj żeby wartość transakcji została określona na podstawie konkretnych kryteriów zewnętrznych. 
Wydaje się, że oni są wszędzie: ludzie którzy wolą mieć rację, niż postępować rozsądnie. Często spieramy się z takimi osobami nie tyle o pieniądze, ile o przyzwoitość. Jeśli utkniesz w martwym punkcie, lecz ty i oponent będziecie chcieli zawrzeć transakcję, zaproponuj którąś z technik przełamywania, Jeśli propozycja zostanie odrzucona, pozostanie ci jedynie twarda gra.
 
Strategia stopniowego nacisku
 
Gdy masz do czynienia z ludźmi, którzy wolą mieć rację, niż postępować uczciwie, najlepiej jest wytrwale, cierpliwie i bez nadmiernych emocji stosować łącznie  wszystkie techniki, nazywa się to strategią stopniowego nacisku.
 
Sztuka miękkiego negocjowania polega na tym, by wywierać wpływ, kontrolować wynik rozmowy i osiągać konkretny cel, nie sięgając po ciężką artylerię.
 
 
 Jak połączyć twarde negocjowanie z miękkim stylem osobistym
 
W procesie perswazji chodzi o to, by zbliżyć punkt widzenia rozmówcy do twojego. Zatem pytanie brzmi: do zrobienia czego chcesz przekonać rozmówcę? Określając cel negocjacji, musisz rozważyć wiele czynników wewnętrznych  zewnętrznych i w oparciu o tę analizę wybrać odpowiedni styl i podejście.
Najczęściej popełniany błąd negocjacyjny to zakładanie, że twarde negocjowanie wymaga twardego stylu osobistego, a miękkie negocjowanie- miękkiego  i bardziej łagodnego stylu osobistego.
Żelazną pięść możesz ukryć w aksamitnej rękawiczce. 
Grać twardo to jedno, grać twardo i być przy tym kimś nieprzyjaznym i niesympatycznym to drugie. Twardej grze nie musi towarzyszyć twardy styl osobisty. I na odwrót, miękkie negocjowanie nie oznacza, że łatwo spuszczasz z tonu. Ktoś, kto gra miękko i łatwo spuszcza z tonu prawdopodobnie przegra, gdy przyjdzie to twardego targowania się. Ktoś, kto gra miękko, lecz nie ulega łatwo, niewątpliwie osiągnie więcej niż twardy negocjator, który jest nieprzyjazny. 
 

W każdych negocjacjach, bez względu na okoliczności, osiągniesz więcej, jeśli połączysz twardy styl negocjowania z miękkim podejściem osobistym. Możesz negocjować twardo albo z umiarem. Możesz być skłonny do kompromisów albo nieustępliwy. W każdym przypadku wynik będzie zależeć od tego, jaki styl przyjmiesz, jak zdefiniujesz zwycięstwo, czy zachowasz się zgodnie z praktyką stosowaną w danej branży, czy czynniki zewnętrzne będą ci sprzyjały i czy zdołasz zrównoważyć relacje osobiste i siłę. 


Ważnym czynnikiem wpływającym na pożądane podejście negocjacyjne jest to, jakie reakcje łączą cię z oponentem. Inaczej negocjujesz z kimś, kogo spotykasz po raz pierwszy w życiu, a inaczej z kimś, z kim łączą cię wzajemne zobowiązania. Od tego zależy twoja definicja zwycięstwa.

Nie z każdym negocjuje się tak samo. To czy, zamierzasz nawiązać z oponentem trwałe relacje osobiste, jest ważnym czynnikiem, który powinieneś rozważyć, formułując cel i sposób prowadzenia negocjacji.

Kolejnym czynnikiem, ważnym w wyborze sposobu i celu negocjowania, jest twoja siła negocjacyjna. Może być ona jak najbardziej prawdziwa albo jedynie wykreowana w umyśle oponenta lub twoim. Gdy zrozumiesz to enigmatyczne pojęcie, jakim jest siła negocjacyjna, zrozumiesz także, jak ona powstaje i jak się ją traci.

 
Siłę negocjacyjną masz wtedy, gdy możesz powiedzieć pas. Siła negocjacyjna może wynikać albo z rzeczywistych opcji odwrotu, jakie masz, albo ze stanu twojego umysłu. Siła nie istnieje w próżnia- zawsze jest relatywna.