Łagodzenie wrogości, gniewu i agresji
 
 Z ludźmi mającymi wrogie nastawienie, kłótliwymi i pełnymi złości trudno jest się porozumieć. Z osobami myślącymi irracjonalnie stykamy się na co dzień. Negocjowanie z ludźmi, którzy wola mieć racje, niż postępować rozsądnie, jest wielka sztuka. 
 
Załóżmy, ze oponent atakuje Cię i idzie na całość. Atak jest obliczony na wdeptanie Ciebie i Twoich pomysłów w ziemie, osłabia Twoja pozycja negocjacyjna. Jak porozumieć się z kimś, kto nie odpuści, dopóki nie zobaczy krwi ? 
Operacja Spokój 
 
Zdanie Być może, mówiąc to, masz racje, nie powinna sprowokować kolejnego ataku, lecz zalecam jej użycie tylko wtedy, kiedy jest jasne, ze atakujący nie ma racji. Potwierdzasz wtedy, ze zrozumiałeś jego słowa i szanujesz jego postawę. Nie atakuj drugiej osoby i nie krytykuj zajmowanego przez nią stanowiska, nie broń siebie ani swojego stanowiska i nie przypominaj o swoich własnych potrzebach, kontynuuj rozmowę, oponent nie jest w stanie toczyć z Tobą wojny słownej jeśli mówisz to, co każdy atakujący chce usłyszeć. 
 
Gdy emocje biorą górę, mądrzy ludzie robią głupstwa 
 
Pierwsze głupstwo: zapominanie o tym, ze choć możesz doprowadzić konia do wodopoju, to nie zmusisz go do picia.  
 
Zachowaj trzeźwe spojrzenie
Być może nawet uda Ci się zaskoczyć oponenta zręcznym manewrem czy energicznym zwrotem o 180 stopni. Ale czy w ten sposób dostaniesz to, czego chcesz ?  Będziesz zwycięzca tylko wtedy, kiedy osiągniesz cel. Zamień negocjacje w konfrontacje albo próbę sił, a na pewno przegrasz. Nawet jeśli twoja logika zwycięży, nagroda będzie miała gorzki smak, oponenta zapala żądza zemsty, a jego niezadowolenie zatruje dalsze relacje. 
 
Schowaj ego do kieszeni 
 
Gdy kłócimy się z kimś dajemy mu do zrozumienia, ze jego osad jest gorszy niż nasz. Ludzie opierają się zmianom, ponieważ chcą utrzymać status quo. Albo dlatego, ze uznają swoje stanowisko za uzasadnione.. albo dlatego, ze są przyzwyczajeni do tego, co znają i z tym czuja się dobrze.. albo dlatego, ze uznają swoją opinie za ważniejsza od opinii innych ludzi. Gdy sprawy stają się bardziej złożone, a rezultaty coraz bardziej nieprzewidywalne, poszukujemy uproszczeń i opieramy się na instynkcie oraz przeczuciach. Łatwiej jest zająć stanowisko, niż zrozumiec. Na tej samej zasadzie latwiej jest odrzucić propozycje, niż ją przyjąć.
W perswazji nie chodzi o to, abyś pokazywał, ze masz racje. Ludzie robią różne rzeczy, ponieważ maja własne powody. W perswazji chodzi o to, aby pomoc drugiej osobie dostrzec, dlaczego lepiej zrobi to, co chce zrobić, jeśli postąpi po twojemu.

Drugie głupstwo: nieprzyznawanie się do błędu 

Zawodowi inwestorzy zwykle są zgodni co do tego, ze należy zmniejszyć straty i sprzedawać akcje, które nie zwyżkują oraz trzymać akcje zwyżkujące. Tymczasem większość z nas trzyma zniżkujące akcje. Ludzie chce chcą przyznawać się przed sobą do tego, ze popełnili błąd. Lepiej przyznać się do błędu, podnosisz wtedy swoją wiarygodność. Jeśli nie poradzisz sobie z popełnionymi błędami, będziesz brnąc w złym kierunku i ostateczny rezultat może okazać się katastrofalny.

Trzecie głupstwo: wytykanie błędów zamiast koncentrowania się na przyszłości 

Rozwiąż problem, a nie szukasz winnych. Zaproponuj rozwiązania- skoncentruj się na problemie, a nie na ludziach. Dzięki temu srodkami ciężkości dyskusji nie będzie uzasadnienie Twojej prośby, ale proponowanie rozwiązania.
Działając i reagując emocjonalnie, okazując gniew, wykłócając się i wygłaszając irracjonalne opinie, nie przekonasz wtedy drugiej osoby. W ten sposób możesz co najwyżej odciąć sobie drogę powrotu do punkt wyjścia. Perswazja to nie teatr jednego aktora czy koncert życzeń, tu chodzi o wygrywanie.